Literatura
Joso Defrančeski, C. i kr. ratni logori 1914.-1918., novo prošireno izdanje, ur. Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen, Biblioteka Brnestra, Ližnjan 2015.
Defrančeski, Joso, publicist (Ližnjan, 9.I.1906. – Argentina, ?).
Razdoblje od svoje devete do svoje dvanaeste godine proveo je u austro-ugarskim ratnim logorima gdje je izgubio djeda i mlađega brata. U izgnanstvu je pohađao osnovnu školu na njemačkomu jeziku, što je nastavio po povratku u Istru. Nakon I. svjetskog rata emigrirao je iz Istre i živio u Hrvatskoj, odnosno Jugoslaviji, radeći kao novinar gdje je surađivao s različitim listovima (Novosti iz Zagreba, Sokolski glasnik iz Ljubljane, Pravda iz Beograda, Nova Štampa iz Banja Luke i dr). Krajem 1920-ih obnašao je dužnost tajnika Sokolskoga glasnika.
Godine 1934. objavio je monografiju 70 godina dobrovoljne vatrogasne ćete u Varaždinu: 1864-1934. U Osijeku je 1937. objavio knjigu C. i kr. ratni logori 1914-1918., u kojoj piše o stradanju stanovnika južne Istre, pa tako i Ližnjanaca, u austrijskim logorima, kamo su bili evakuirani uglavnom žene, djeca i starci nakon ulaska Italije u rat na strani Antante.
Oko 1938. otišao je u Argentinu gdje je nastavio svoju novinarsku djelatnost te surađivao s listom Protest. Napisao je kraći roman o II. svjetskom ratu i borbi protiv fašizma Zagreb u okovima te ga tiskao u nastavcima u tjedniku Naša sloga u Buenos Airesu (kao knjiga objavljen u Buenos Airesu 1944.). U knjižici Venezia Julia: El aigudo problema italoyugoeslavo nudi pregled povijesti položaja Hrvata i Slovenaca za vrijeme talijanske vlasti i II. svjetskog rata. S Ivanom (Juanom) Borićem izdao je ilustrirano izdanje Yugoslavia en fotos. Njegov politički angažman vidljiv je kroz mnoga djela. Neko vrijeme radio je u argentinskom Ministarstvu obrane.
Vjerojatno je umro u Argentini.
Joso Defrančeski, C. i kr. ratni logori 1914.-1918., novo prošireno izdanje, ur. Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen, Biblioteka Brnestra, Ližnjan 2015.
Istrapedia je regionalna internetska enciklopedija, projekt Istarske županije. U njoj su riječju, slikom i zvukom objedinjeni i predstavljeni zemljopis, priroda, povijest, svekolika baština, zapažene osobe, umjetnost, kultura i ostale značajke cijelog istarskog poluotoka, neovisno o političkim granicama.
Više o projektu Istrapedia...Istrapedia sadrži više od 4.000 natuknica, a moguće ju je pretraživati kroz abecedarij, naznačene kategorije, galerije i teme, vezane članke ili pomoću tražilice u koju se upisuju riječi povezane s iskanom natuknicom ili više njih.
Više o mogućnostima tražilice...Istrapedia je djelo više stotina autora, pisaca natuknica, snimatelja, urednika... No, ona se stalno nadograđuje, a u njezinom obogaćivanju mogu sudjelovati i čitatelji svojim komentarima, primjedbama i prijedlozima, kao i konkretnim prilozima - natuknicama, fotografijama, video i audio zapisima.
Više o mogućnostima suradnje...
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar