- Boris Domagoj Biletić, Istarska enciklopedija, 2005.
- Objavljeno: 17.2.2009. / Posljednja promjena: 30.9.2020.
- 5926
- 0
Šoljan, Antun
Šoljan, Antun, književnik (Beograd, 1.XII.1932. – Zagreb, 9.VII.1993.).
Prozaik, pjesnik, dramatičar, esejist, kritičar, feljtonist i prevoditelj. U Zagrebu je maturirao te studirao anglistiku i germanistiku. Djelovao kao profesionalni pisac. Jedan od najistaknutijih predstavnika krugovaške generacije. Uređivao časopise Međutim, Krugovi i Književnik. Bio je predsjednik Hrvatskog centra PEN-a 1971.–73. Poznati prevoditelj s engleskoga (s Ivanom Slamnigom), njemačkoga i ruskoga te antologičar. Među najsvestranijim i najprevođenijim hrvatskim piscima druge polovice XX. st. Moderni tradicionalist i naglašeni individualist, nacionalno zauzet, a univerzalno otvorena duha, bio je u domaćoj literaturi vrstan promicatelj svjetskih estetskih mjerila i vrijednosnih paradigma nasuprot političkim i ideologijskim.
Poezijom se javio u časopisu Izvor, potom u Krugovima, a tiskane su mu zbirke: Na rubu svijeta (1956.), Gartlic za čas kratiti (1965.), Bacač kamena (1985.), Prigovori (1993.) i dr. Započeo je s egzistencijalnim iskustvom grupe, komunicirajući s hrvatskom poetskom i uopće književnom tradicijom te naposljetku s postmodernističkim konceptom, ostvarivši izraz u raznovrsnim pjesničkim formama. Slično tomu i u kraćoj prozi od iskustva klape preko generacijskih sučeljavanja dolazi do ironijske opozicije prema društvenoj stvarnosti. Od pustolovna eskapizma, tzv. proze u trapericama, pikarskog i potrage, u romanima dolazi do alegorijskoga i društveno-političkoga. U (radio)dramama: Lice (1963.), Galilejevo uzašašće (1966.), Dobre vijesti (1968.) i dr. najotvorenije je angažiran.
Kao polemičar bio je oštar i argumentiran, a u književnoj kritici potvrđen je kao pouzdan recenzent aktualnosti (Trogodišnja kronika, 1965.) te autor zahtjevnih eseja i studija o Slavku Mihaliću, Josipu Pupačiću, Milivoju Slavičeku i dr. Znatan dio opusa napisao je u Istri, posebice u Rovinju, tako da u pojedinim pjesmama, prozama, a osobito u romanima Izdajice (1961.), alegorijskom Kratkom izletu (1965.) i Drugi ljudi na Mjesecu (1978.), izravno odražava ozračje, lokacije, mediteranska prizorišta i zbivališta radnja smještenih u istarski, uglavnom primorsko-urbani, a dijelom i ruralni prostor.
Od 1996. u Rovinju se održavaju tradicionalni Šoljanovi dani.
Hrvatska pošta izdala je 2003. marku s njegovim likom.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar