triještina (triještinka)
Triještina ili triještinka (tal. Triestina: Tršćanka), uobičajeni naziv dijatonsku harmoniku koja se od 1862. izrađivala u Trstu u radionici Angela Plonera i njegovih nasljednika, a poslije i kod drugih majstora (Giusto Supancich, Giuseppe Ladich - Pepi Ciccio, Giuseppe Miklavcich [Micali], Valentino Tominec i dr.).
U Istri je nazvana prema gradu porijekla - armonica triestina (tršćanska harmonika) odnosno samo triestina, trieština, triještin(k)a, a po prvom graditelju nerijetko i plonerica.
Triještina je lako prenosivo maleno glazbalo (s 25 dugmeta i 8 ili 12 basova), na kojem se može naučiti svirati za nekoliko tjedana. U Istri se počela više širiti nakon 1918. i ubrzo se udomaćila, osobito u nekim sjevernim i zapadnim krajevima (Buzeština, Koparština i dr.). Ima oštar zvuk i namijenjena je uglavnom svirci za ples, poglavito plesovima iz alpskoga etnografskog prostora sjeverne Italije i Austrije (mafrina, šete paši, marča, polka, valcer i dr.). S vremenom su svirače na triještini prihvatili i gunjci.
U drugoj polovici XX. st. u Istri su se pojavile novije harmonike i postupno zamijenile triještine. Stoga je Kulturno umjetničko društvo (KUD) Istarski željezničar (2010. promijenilo je ime ŽKUD "Renato Pernić", po etnomuzikologu rođenom na Roštini) pokrenulo 1989. specijalizirani festival posvećen oživljavanju i njegovanju svirke na triještini Z armoniku v Roč, koji je postao međunarodnim, a na kojem najosebujniji svirači i sviračice dobivaju i titule Muškardina i Muškardinke trieštine. Njezinoj popularnosti pridonijele su i emisije Radio Kopra (1986,–87,)., kao i susreti svirača na tradicionalnim glazbalima - Pišćaci i gunjci u Marušićima i Bajsi u Draguću (ranije u Motovunu, Buzetu i Humu).
Audio
Sving, izvodi Romano Fornažar.
La mula bionda, Elvis Kodelja
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar