Literatura
Attilio Krizmanić, Komunalna palača – Pula, Pula 1988.; Thomas J. McCormick, Charles Louis Clerisseau and the Genesis of Neoclassicism, New York 1990.
Clérisseau, Charles-Louis, arhitekt, slikar i crtač (Paris, 28.VIII.1721. – Auteuil, 19.I.1820.).
Proučavao je antičke spomenike u Rimu, gdje je upoznao Jochanna Joachima Winckelmanna te braću Roberta i Jamesa Adama, kojima je bio prijatelj i učitelj, pa je s njima nekoliko puta posjetio Pulu (1756., 1757. i 1760.) i tu crtao antičke i ranokršćanske spomenike. Ti se crteži nalaze u privatnim i državnim zbirkama širom svijeta (Francuska, Engleska, Škotska, Kanada, SAD, Južna Afrika, Rusija). Ubraja se u vrlo rane promicatelje puljskoga graditeljskog nasljeđa.
Zbog zanimanja za antičku arhitekturu Clérisseau zauzima jedinstveno mjesto u primjeni širokoga spektra i u genezi neoklasicističke europske arhitekture u drugoj polovici XVIII.st. Njegovi crteži antičkih građevina i detalja, među kojima je i velik dio puljskih, pomogli su u kreiranju stila koji je utjecao na arhitektonsko oblikovanje u Europi, Rusiji i SAD-u. Osim Winckelmanna i braće Adam, bio je prijatelj Giovannija Battiste Piranesija, Williama Chambersa i arhitekta Thomasa Jeffersona (predsjednika SAD-a), koji su utjecali na stvaranje neoklasicizma kao stila u arhitekturi.
Između 1773. i 1787. radio je za Katarinu Veliku interijere u carskoj rezidenciji u Petrogradu, gdje je ostavio 12 crteža iz Pule, koji se danas nalaze u Ermitažu. Njegovi su crteži i akvareli neprocjenjivo vrijedni dokumenti u proučavanju graditeljskog nasljeđa Pule.
Attilio Krizmanić, Komunalna palača – Pula, Pula 1988.; Thomas J. McCormick, Charles Louis Clerisseau and the Genesis of Neoclassicism, New York 1990.
Istrapedia je regionalna internetska enciklopedija, projekt Istarske županije. U njoj su riječju, slikom i zvukom objedinjeni i predstavljeni zemljopis, priroda, povijest, svekolika baština, zapažene osobe, umjetnost, kultura i ostale značajke cijelog istarskog poluotoka, neovisno o političkim granicama.
Više o projektu Istrapedia...Istrapedia sadrži više od 4.000 natuknica, a moguće ju je pretraživati kroz abecedarij, naznačene kategorije, galerije i teme, vezane članke ili pomoću tražilice u koju se upisuju riječi povezane s iskanom natuknicom ili više njih.
Više o mogućnostima tražilice...Istrapedia je djelo više stotina autora, pisaca natuknica, snimatelja, urednika... No, ona se stalno nadograđuje, a u njezinom obogaćivanju mogu sudjelovati i čitatelji svojim komentarima, primjedbama i prijedlozima, kao i konkretnim prilozima - natuknicama, fotografijama, video i audio zapisima.
Više o mogućnostima suradnje...
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar