Vidošić, Tihomil, skladatelj i dirigent (Boljun, 1.VII.1902. - Zagreb, 24.I.1973.).
Glazbom se počeo baviti kao samouk; poslije je završio studij kompozicije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Godine 1923.-29. bio je vojni glazbenik i pomoćnik dirigenta u Zagrebu, zatim vojni kapelnik do 1933. u Tuzli te do 1941. u Mostaru. Nakon toga bio je upravitelj Vojne muzičke škole u Zagrebu, a od 1945. profesor na zagrebačkoj glazbenoj školi »Pavao Markovac«.
Vodio je više zborova i orkestara kulturno-umjetničkih društava. Skladateljskim se radom započeo baviti u Tuzli i Mostaru, pišući djela za vokalne ansamble i vojne orkestre. U zrelom skladateljskom razdoblju stvorio je vlastiti stil, protkan folklornim obilježjima, živim ritmovima, dopadljivim melodijama, vedrinom i optimizmom.
Poznatija djela su: Rondo capriccioso za komorni orkestar (1942.), uvertira - fantazija Zlatna mladost (1952.), kantata Radosti miće (1957.), Suita za klarinet i komorni orkestar (1955.), Drugi concertino za violinu i orkestar (1955). Najpoznatije mu je djelo komična opera Stari mladić (1959.), napisana prema vlastitu libretu, a nadahnuta istarskim narodnim melosom.
Istrapedia je regionalna internetska enciklopedija, projekt Istarske županije. U njoj su riječju, slikom i zvukom objedinjeni i predstavljeni zemljopis, priroda, povijest, svekolika baština, zapažene osobe, umjetnost, kultura i ostale značajke cijelog istarskog poluotoka, neovisno o političkim granicama.
Više o projektu Istrapedia...Istrapedia sadrži više od 4.000 natuknica, a moguće ju je pretraživati kroz abecedarij, naznačene kategorije, galerije i teme, vezane članke ili pomoću tražilice u koju se upisuju riječi povezane s iskanom natuknicom ili više njih.
Više o mogućnostima tražilice...Istrapedia je djelo više stotina autora, pisaca natuknica, snimatelja, urednika... No, ona se stalno nadograđuje, a u njezinom obogaćivanju mogu sudjelovati i čitatelji svojim komentarima, primjedbama i prijedlozima, kao i konkretnim prilozima - natuknicama, fotografijama, video i audio zapisima.
Više o mogućnostima suradnje...
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar