Crtež bojnog broda Tegetthoff, (mrežne stranice Aldo & Corrado Cherini)

Mars, stražarski brod (bivši bojni brod Tegetthoff)

Mars, stražarski brod (kazematna oklopnjača) austrougarske Ratne mornarice porinut je 15.X.1878. u brodogradilištu SST - San Rocco u Trstu kao bojni brod Tegetthoff.

Imao je deplasman od 7400 tona i dužinu 87 metara. Posadu je činio 578 članova (525 prije rekonstrukcije). Glavna bitnica bila su dva topa od 240 mm.

Građen je pet godina (1876.-81.) s ciljem da glavna bitnica topova bude smještena u kazemate, sa svake strane po tri. Bio je predviđen za probijanja boka neprijateljskog broda oklopljenog kljunom, a gađanje iz glavne bitnice u sudarnim kursevima, kao i kod prodora kroz neprijateljsko brodovlje, omogućeno je rasporedom topova. Svi su topovi bili teško oklopljeni, sa streljivom odmah ispod njih što je omogućavalo brzu opskrbu tijekom borbe.

Nakon rekonstrukcije (1891.-93.) u Puli dobio je novi pogon s dva parna stroja Schichau i dva pogonska vijka.

Preimenovan je u Mars 1912. kako bi se ime Tegetthoff ustupilo novom brodu.

Tijekom Prvog svjetskog rata služio je kao lučki stražarski brod. Na njega su ispaljena dva torpeda 2.XI.1916. dok je bio usidren sjeverno od Fažane. Ispalio ih je talijanski MAS 20 pod zapovjedništvom Ildebranda Goirana. Torpeda nisu eksplodirala zato što Mars nije centriran ili zato što su torpeda ostala zapletena u zaštitnoj mreži broda.

Nakon Prvog svjetskog rata predan je Kraljevini Italiji te izrezan 1920.

Slike


Komentari

    Trenutno nema objavljenih komentara.

Ostavi komentar

* Slanjem komentara prihvaćate Pravila obrade Vaših osobnih podataka (e-mail i IP adresa). cancel reply


Literatura

Dario Petković, Ratna Mornarica Austro-Ugarske Monarhije, Brodovi u K. u K. Kriegsmarine s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće do kraja Prvog svjetskog rata, Pula 2004.;

Raul Marsetič, „Le moderne strutture difensive, le basi militari e le azioni belliche nel canale di Fasana dall’’800 alla metà del ‘900, Atti del Centro di ricerche storiche, XLV, 2015, 343-372