Zidar, Alojz
Zidar, Alojz (Lojze), antifašist-tigrovac, partizan, časnik Jugoslavenske narodne armije (JNA) (Topolc kraj Ilirske Bistrice, 4.XII.1914. – Kopar, 29.IV.2004.).
Otac Mihael, majka Josipina rođ. Oblak. Osnovnu školu završio je u Trnovu (danas dio Ilirske Bistrice), potom je izučio za mehaničara.
Radio je kao vozač za tvrtke s područja Ilirske Bistrice i preko kolega upoznao se s djelovanjem ilegalne antifašističke organizacije TIGR, u koju ga je ubrzo primio njezin bistrički vođa Viktor Bobek. Koristeći se poslom vozača Zidar je među trupcima prevozio i TIGR-ovu literaturu i oružje.
Nakon okupacije Jugoslavije, 1.V.1941. unovačen je u tzv. specijalne bataljune (battaglioni speciali) talijanske vojske, najprije u Pesciu u Toskani pa je prebačen na Sardiniju. Odatle je pobjegao, ali je uhvaćen i osuđen na dvije godine zatvora. Kad je Italija napala Grčku, poslan je, kao kažnjenik, na gradnju utvrde kraj lučkog grada Volosa. Tamo se povezao s grčkim pokretom otpora (EAM) te je prebjegao tamošnjim partizanima i borio se protiv talijanske vojske. Nakon kapitulacije Italije otišao je u Makedoniju gdje je sudjelovao u osnivanju Prve makedonsko-kosovske udarne proleterske brigade i u njezinom znamenitom februarskom, odnosno bogomilskom pohodu 1944. U Narodnooslobodilačkoj vojsci u ratu je obnašao razne dužnosti i dosegao čin kapetana I. klase (satnika), a uz više jugoslavenskih odlikovanja dobio je i bugarsko „Otečestvena vojna“.
U neposrednom poraću bio je u motoriziranim postrojbama JNA. Službujući u Banatu usprotivio se sovjetskim instruktorima koji su uvodili kolektivizaciju te se morao braniti od optužbi da je protivnik Sovjeta i Staljina, da bi nakon Rezolucije Informbiroa bio proglašen neprijateljem Jugoslavije i Staljinovim pristašom. Poslan je u Rijeku gdje je pod sumnjom da je informbiroovac otpušten iz JNA i umirovljen u činu pukovnika.
Našavši se bez posla, radio je kao taksist. Agenti Udbe pokušali su ga vrbovati za suradnju, a nakon što nije pristao, namjestili su mu navodnu krađu i poslali na sud. Zidar je suca prepoznao i prozvao kao nekadašnjeg Mussolinijevog fašista, pa ga je taj zbog uvrede osudio na 14 mjeseci zatvora koje je odslužio u Lepoglavi.
Po izlasku iz zatvora, želeći da mu se ispravi ta nepravda, bezuspješno se žalio javnom tužitelju (državnom odvjetniku) u Rijeci. Potom je nekoliko puta odlazio u Beograd, obraćao se Saveznom vrhovnom sudu, Savezu antifašističkih boraca, pa i samom maršalu Titu, koji ga je naposljetku primio, ali zadovoljštinu nije dobio. Naprotiv, zbog beskompromisne javne obrane TIGR-a krajem 1950-ih imao je stalnih teškoća, a neki od nekadašnjih tigrovaca, koji su mu dali podršku, bili su smijenjeni s dužnosti. Njega je pak milicija u Kopru (živio je u obližnoj Žusterni) višekratno pozivala na obavijesne razgovore. Stigla je i optužba iz Ilirske Bistrice da je htio osnovati svoju stranku, a Centralni komitet Saveza komunista Slovenije je na sastanak u Kopar pozvao i više bivših tigrovaca da ih uvjeri kako je djelovanje njihove organizacije bilo negativno. Zidar se tome javno usprotivio tvrdeći da su se tigrovci istinski borili protiv fašizma u vrijeme dok je Mussolini prijetio vojnom silom, a Staljin paktirao s Hitlerom.
O TIGR-u je napisao više članaka, među kojima se ističu „Spomini na organizacijo TIGR“ u TV-15, glasilu Saveza antifašističkih boraca Slovenije (u šest nastavaka tijekom 1979.) i „Resnica o TIGR-u“ u Bistriškim zapisima (2/1984.). Objavio je i knjigu Doživetja tigrovca partizana (Koper 1987.) te zbirku članaka, zapisa, uspomena i dokumenata TIGR v boju za domovino (Koper–Nova Gorica 1995.), a po njegovim bilješkama Jože Hočevar priredio je knjigu Slovenski narod pomni in obtožuje. Zločini, ki jih je nad Slovenci zagrešila italijanska fašistična država (Koper 1999.).
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar