Istrani u Vatikanu, papa u Istri

U svibnju 2025. kada je interes čitavog svijeta usmjeren na Vatikan i izbor novog pape valja se prisjetiti svih Istrana/Istrijana koji su u prošlosti bili angažirani u toj sićušnoj, ali važnoj državi.

Istrijan koji je ostavio najdulji trag u Vatikanu je Giuseppe Del Ton – bio je suradnik čak šestorici papa, od Pija XI. do Ivana Pavla II.

Ovaj klasični filolog, pisac i apostolski protonotar rođen je u Vodnjanu 1900., u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije. Njegov značajniji angažman u Vatikanu započeo je 1932. kada je angažiran kao stručnjak za klasične jezike Državnoga tajništva Svete stolice. Tijekom svoje karijere kontrolirao je sve važnije službene latinske isprave. Predavao je na Papinskome lateranskom sveučilištu i na patrističkom institutu Augustineum. Papa Pavao VI. imenovao ga je apostolskim protonotarom s pravom prebivališta u Vatikanu. Tijekom Drugog svjetskog rata bio je duhovnik i profesor latinskog i grčkog jezika u malom sjemeništu u Poreču. Do kraja života bio je inkardiniran u Porečku i pulsku biskupiju.

Umro je u Vatikanu 1997. Iste godine i u istom gradu umro je i Pietro Silvi, svećenik i monsinjor rođen u Balama 1922. Silvi je od 1952. službovao je u arhivu Državnog tajništva u Vatikanu, a od 1975. do 1996. u uredu za statistiku pri Svetoj Stolici. Bio je imenovan začasnim prelatom pape Ivana Pavla II.

Još dva Istrana su djelovala u Vatikanu u to vrijeme, a umrla su godinu prije ili poslije Del Tona i Silvia.

Svećenik i monsignor Mario Pavat rođen je 1924. u Kamenoj Vasi kraj Karojbe, a službovao u Vatikanu u Kongregaciji za bogoslužje i disciplinu sakramenata kao pisac protokola (1960.). Bio je član Tajništva II. razreda (1968.), član Tajništva I. razreda (1984.), pomoćnik u Uredu II. razreda (1976.), pomoćnik u Uredu I. razreda (1984.) i glavar u Uredu za ženidbeni sud (1988.). Također je bio počasni komornik (1967.), papinski prelat (1981.), apostolski protonotar (1994.) te konzultor u Kongregaciji za bogoslužje i disciplinu sakramenata (1994.). Umro je u Rimu 1996.

Svećenik i kardinal Josip Uhač je također rođen 1924., ali u Svetoj Jeleni kraj Brseča. Bio je tajnik Kongregacije za evangelizaciju naroda od 1991. Uz diplomatsko djelovanje za međunarodno priznavanje Hrvatske, zaslužan je i za realizaciju prvog posjeta Svetog Oca Hrvatskoj i osnivanje Apostolske nuncijature u Zagrebu. Papa ga je kanio imenovati kardinalom na konzistoriju zakazanom za 21.II.1998., ali je Uhač umro tri dana ranije, nekoliko sati prije papine objave.

Valja se prisjetiti i pape Pia VII. koji je posjetio Istru. Na putovanju iz Venecije preko Pesara u Rim slučajno se našao u Istri 12.-15.VI.1800. Nakon isplovljavanja iz Venecije, jugo je primoralo fregatu Bellona na sklanjanje u Tarskoj vali. Tu su papu posjetili članovi obližnjih kaptola (Novigrada, Buja i Poreča) i okolno pučanstvo. Grožnjanski župnik od pape je dobio povlasticu kojom je proglašen kanonikom i natpopom, a dvojica njegovih kapelana kanonicima (papinska isprava od 11.XII.1801.).

U spomen papinog dolaska početkom XIX. st. obnovljena je i proširena župna crkva sv. Martina u Taru te je tada na njen zabat postavljen kameni natpis na latinskom na kojem piše da je "Njegova Svetost papa Pio VII. bio u Tarskoj vali 13. i 14. lipnja 1800."

U doba Pia VII. još je jedan Istrijan ostavio značajan trag u Svetoj Stolici. Biskup Andrea Bratti, rođen u Kopru 1759., bio je na strani Napoleona I. kada je Papinsku Državu pripojio Italskom Kraljevstvu. Za tu je privrženost svjetovnoj vlasti nagrađen titulom komendatora Željezne krune i baruna Italskog Kraljevstva, ali je s druge strane naišao na otvoreno neprijateljstvo svojega kaptola, koje je i dalje podržavalo papu. Po ponovnoj uspostavi Papinske Države u Rimu je 1826. proglašen krivim za zlostavljanja i nerede te mu je naređeno da napusti svoju biskupiju te se povukao u rodni Kopar, gdje je i umro 1835.

Jedan od najdavnijih angažmana Istrijana u Papinskoj Državi bio je onaj pulskog, a potom i koparskog biskupa Antonia Elia. Bio je sredinom XVI. st. vikar vatikanske bazilike.

Još su dva Istrana ostavila traga u Vatikanu, iako je njihova uloga manje značajna od prethodno nabrojenih.

Ivan Pavičevac Đani je rođen u Puli 1940., a tijekom života bio je i turistički vodič s licencom za Rim, Vatikan i Istarsku županiju. Dizajner rasvjete Dean Skira iz Pule je 2022. osvijetlio božićne jaslice na Trgu svetog Petra u Vatikanu.

Na priloženoj fotografiji: Josip Uhač s papom Ivanom Pavlom II., papa Pio VII., Mario Pavat te Ivan Pavao II. s Giuseppeom Del Ton