vojnopozadinske stanice
Vojnopozadinske stanice i komande mjesta, tijela narodnooslobodilačkoga pokreta (NOP) za informativno-obavještajnu djelatnost, održavanje veza te nadzor pozadinskih vojnih i civilnih prilika (u ratno i poratno doba tradicionalno pisana kao vojno-pozadinske i vojno pozadinske stanice).
Razvitkom NOP-a organizirane su stanice koje su omogućavale održavanje veza unutar političkog vodstva. Sredinom 1942. osnovana je prva baza nedaleko od Brgudca, preko koje su se održavale veze s Kastvom, Rijekom i Gorskim kotarom. Nakon kapitulacije Italije (8.IX.1943.) u svim većim mjestima organizira se vojnopozadinska vlast u obliku komandi mjesta, a nakon njemačke listopadske ofenzive prestaju s radom.
Krajem listopada Operativni štab za Istru uspostavlja deset stanica među kojima je organizirana stalna kurirska veza. Štab je 21.II.1944. naložio preustroj punktova i relejnih stanica u vojnopozadinske stanice. Ustrojavaju se tada Komande vojnopozadinskih stanica za okruge Pulu, Pazin i Buzet, a svaka stanica dobiva svoj broj i zapovjedni kadar. Preustrojem od 1.VII.1944. nastaju četiri komande područja (riječko, buzetsko, pulsko i pazinsko), s petnaest komanda mjesta (Kastav, Opatija, Lovran, Lupoglav, Vodice, Buzet, Motovun, Pazin, Labin, Čepić, Tinjan, Žminj, Barban, Rovinj i Medulin), 17 vojnopozadinskih stanica, 29 vojnih pošta i 25 partizanskih straža. Vojnopozadinska mreža imala je 1428 boraca.
Zadaće vojnopozadinskih stanica bile su otpremanje pošte, novačenje, nadzor terena putem seoskih straža, suradnja s narodnooslobodilačkim odborima (NOO), organizacijama NOP-a, evidencija „narodnih neprijatelja“ i sumnjivih osoba, organiziranje obavještajne i informativne službe, nadzor vojnih osoba na dopustu ili bolovanju te održavanje reda i mira. Stanice su održavale vezu s višim pozadinskim, vojnim i političkim organima te raspolagale operativnim postrojbama koje su podatke u najkraćem roku dostavljale zapovjedništvima.
Pri Komandi vojnog područja djelovali su vojni sud, zatvor, liječnička komisija za pregled novaka te postolarska i krojačka radionica. Komande mjesta preuzele su odgovornost za sigurnost i red te nadzirale rad partizanskih straža, kretanje stanovništva i vojnih osoba na bolovanju i odmoru.
Komentari
Trenutno nema objavljenih komentara.
Ostavi komentar